Aktuality

Chcete mať najkrajší kalendár na svete? Musíte mať tento!

2. decembra 2017 Materská škola z Dúbravky ukazuje ako sa dá vychovávať deti tak, aby mysleli nielen na seba, ale aj na chorých rovesníkov. Malí dokázali pomôcť druhým deťom nafotením kalendára, ktorého výťažok ide na detskú onkológiu. Pridať sa môžete aj vy.

Dva dôležité dôvody prečo BSK potrebuje pracovnú skupinu v oblasti zdravotníctva

27. novembra 2017 Som lekár, študoval som aj verejné zdravotníctvo a ako novozvolený poslanec VÚC preto v posledných týždňoch rozmýšľam, ako tieto veci spojiť a zlepšiť tak život ľuďom v kraji.

Ako jesť a nepribrať – predvianočná edícia

20. novembra 2017 Zakaždým, keď natrafím na tento výrok: „Všetci si myslia že snom každej ženy je nájsť ideálneho muža. Pravda je taká, že snom každej ženy je jesť všetko a nepribrať“, musím sa usmievať. V poslednom čase pozorujem, že to neplatí len pre ženy.

Prečo by nás mala zaujímať Európska lieková agentúra?

14. novembra 2017 Už 20. novembra sa dozvieme, či v Bratislave bude sídliť Európska lieková agentúra. Prečo by nás to malo zaujímať?

Budeme sa v kraji objednávať k lekárovi cez call-centrum?

10. novembra 2017 Blahoželania sú tou príjemnou súčasťou života, preto sa rád pridávam ku gratulácii novému županovi BSK Jurajovi Drobovi, ktorému zároveň želám veľa síl meniť veci k lepšiemu.

Kramáre budú končiť, a Rázsochy ako?

12. júna 2017 Od jesene r.2016 sa to hýbe aktívnymi vyhláseniami o výstavbách nemocníc a reorganizáciách v zdravotníckom sektore v Bratislave. Ako prvé zaujali vyhlásenia v skupine Penta, ktoré deklarovali, že na jar r.2017 začnú prvým výkopom stavbu nemocnice v západnej časti mesta na Boroch (400 lôžok) s predpokladom dokončenia r.2020. Vtedy sa akokeby spamätal po desaťročiach štát. Zrazu chce dostavať (resp. nanovo vystavať) len 5.6 km vzdialenú nemocnicu Rázsochy (asi 600 lôžok). Čím skôr pochopíme, že sú to utopené náklady, tým menšiu stratu vyrobíme.

Nové skutočnosti pri výstavbe na ulici Pri kríži v bratislavskej Dúbravke? Primátorovi najskôr zostáva buď nestavať alebo vykonať sanáciu skládky.

18. apríla 2017 Javí sa, že developerská aktivita bratislavského Magistrátu a primátora na ulici #Prikrizi môže mať vážnu trhlinu. Nedá sa vylúčiť, že môže dôjsť k porušeniu zákona. A možno aj porušeniu zdravia. Chcú stavať na mieste nesanovanej bývalej skládky, ktorá je vedená v registri A pravdepodobných eviromentálnych záťaží. Slovenský právny poriadok nepredpokladá akékoľvek stavebné aktivity na mieste nesanovaných skládok.

Kosa 3. Štát v zdravotníctve ponúka hlavne postupné vyprázdnenie priestoru pre iných

24. novembra 2016 Témy finančnej efektivity a neefektivity v štáte a zdravotníctve sú „na stole“ takmer dennodenne. Spomínaná neefektivita vedie k obmedzeniu ponuky štátu na poli zdravotníctva. Javí sa tak, že štát vypratáva priestor pre neštátne a súkromné subjekty vlastne dobrovoľne.

Kosa 2. Pohľad na dlh VšZP, kreatívna deštrukcia stratových štruktúr a ako sa darí tým ziskovým

15. novembra 2016 Je skutočne dlh VšZP taký problém? Zrejme to čiastočne závisí od uhľa pohľadu. Zdá sa však, že nestratové štruktúry v zdravotníctve, ako i v iných oblastiach spoločnosti, sú nositeľmi prirodzených rozvojových schopností. Dá sa korektná nestratovosť dosiahnuť?

Strata VšZP 137 miliónov eur nie je sekera, ale kosa

4. novembra 2016 Sekery vznikajúce v našom zdravotníctve nás neprestávajú udivovať. O ten ostatný a celkovo zrejme nie posledný údiv sa postarala Všeobecná zdravotná poisťovňa. Je už načase, aby sme sa reálne zamysleli nad riešeniami.

Konfrontácia našich emócií a pocitov s podobou Bratislavy. Je metropola na tom tak zle?

13. septembra 2016 Jeden z nedávno uverejnených článkov tvrdil, že Bratislava je mesto premárnených príležitostí. Skutočne potrebuje Bratislava hrubý make up alebo priam plastickú operáciu? Veď mnohé nedokonalosti krásy tvoria krásu samotnú. A možno je to len naša prehnaná kritickosť, keďže vlastne rovnaké problémy majú aj iné mestá a miesta, ktoré paradoxne velebíme. Tiež akosi cielene prehliadame krásy našej metropoly.

8. septembra 2016 Je pol promile za riadidlami bicykla veľa alebo málo? Najskôr asi podľa toho, či ho človek tlačí alebo sa na ňom vezie. Asi jeho povolenie však nemožno chápať ako podporu našej úspešnej cyklistike. Žiaľ, pri rozhodovaní stále nechceme vidieť problémy zo širšia.

Homeopatický billboard, placebo a medicína západného typu.

24. augusta 2016 Billboardova reklama na homeopatické lieky rozprúdila ostrú diskusiu, kde sa hneď vyhranili dva nezmieriteľné tábory. Pozrime sa preto na súboj o homeopatiká takpovediac z boku. Marginalizácia homeopatických liekov, ktorá je založená na vedeckých dôkazoch, podceňuje jednu oblasť – a to je placebo efekt.